May fly

Odniesienie sukcesu w wędkarskiej wyprawie muchowej wymaga wprowadzenia zmian w sposobie myślenia. Połów pstrągów w wodach stojących wpływa kojąco na mą duszę. Spędzając dzień na spokojnym, górskim jeziorze  pozostaję w błogim nastroju i ładuję swoje wewnętrzne baterie.

Łowienie w rzece także pozwala mi odprężyć się -  właśnie ta aktywność jest dla mnie bardziej pobudzająca i zadowalająca. Łowienie w rzece jest prowokującym wyzwaniem każącym mi stanąć na wysokości zadania.

Autor: Paul Whillock
Foto: David Klausmeyer
Tłumaczenie: ts

Prawa autorskie do polskich tłumaczeń oraz publikacji tekstów i fotografii z magazynu "Fly Tyer" są własnością firmy MG Angling International.

Sześć lat temu stanąłem twarzą w twarz przed muszkarską zagadką. Było to podczas całodniowego, niewielkiego, lecz stałego wylotu jętki majowej. Pstrągi żerowały bardzo wybiórczo na jej subimago (dun), lecz z wyjątkiem małego pstrąga potokowego nie złowiłem nic przez ostatnie cztery godziny wylotu. Pstrągi nie akceptowały całej mojej tradycyjnej oferty. Po przejrzeniu zawartości mojego pudełka na muchy, zrozumiałem po pewnym czasie, że asortyment realistycznych nimf był całkiem odpowiedni, ale nie posiadałem nawet jednego prawdziwie realistycznego wzoru dojrzałej jętki majowej. W czasie długiej drogi powrotnej do domu rozmyślałem o tym łowieniu i kiepskim wyniku. I przyrzekłem sobie wykonać nowe jętki.

Znalezienie rozwiązania

Moim podstawowym celem było wykonanie muchy, która miałaby odpowiedni profil i różne elementy pobudzające do brania. Zawsze zaczynam od zera, gdy tworzę nową muchę. Zamiast marnować czas na wymyślenie receptury,  pozwalam samej muszce i ewentualnym sytuacjom w trakcie połowu narzucać potrzebne materiały i haczyk. Tworzenie tej muchy trwało o wiele dłużej niż przypuszczałem, lecz wiele godzin przy imadełku i długie dni testowania nad rzeką dały w rezultacie nową realistyczną imitację jętki majowej. Zbiegiem okoliczności w tym samym czasie przeprowadziliśmy się do małej miejscowości niedaleko od rodzinnej miejscowości Williama Shakespeare'a, Stratfordu. Zdołałem przekonać rodzinę, że przeprowadzka będzie najlepszą drogą  ucieczki od uciążliwości życia w mieście i zapewniłem moją żonę, że pragnienie przenosin nie ma nic wspólnego z faktem że przez środek naszego nowego miasteczka płynie pstrągowy strumień.

Mieszkając teraz tak blisko pstrągowej rzeki poddawałem moją realistyczna suchą jętkę rozległym wieczornym testom w terenie. Podczas tych relaksujących sesji wyrugowałem niewielkie wady  wielu stworzonych wzorów.  Przypon trzynastka [MGA: w oryginale jest "6X", odpowiednik miary metrycznej 0.127mm] pięknie kładł muchę i dawał mi ponadprzeciętne połowy, lecz wciąż  w wystroju brakowało mi pobudzających do brania bodźców. Chociaż chciałbym powiedzieć, że rozwiązanie znalazłem metodą prób i błędów, prawda jest jednak taka, że znalazłem je zupełnie przypadkowo.


P.H. Mayfly autora jest semirealistyczną wersją subimago jętki majowej. Nawet najostrożniejszy pstrąg pomyli tę doskonałą muchę z prawdziwym owadem. Jest ona dobrym przykładem "realistycznej muchy do łowienia".

Pewnego dnia podczas pokrywania lakierem główki muchy przypadkowo upuściłem igłę (bodkin) na kilka luźnych promieni z pióra szyjnego kuropatwy. Promienie przykleiły się do igły i wyglądały jak jeżynka. Uniosłem igłę i przyjrzałem się cętkowanym promieniom. Łatwo było zauważyć czego brakuje w mojej nowej muszce. Szybko wykonałem inną jętkę majową z jeżynką z pióra kuropatwy i uniosłem ją tak, by znalazła się na tle jasnego popołudniowego nieba. Sylwetka muchy okazała się strzałem w dziesiątkę. Dodanie do muchy jeżynki z pióra kuropatwy było dość proste, lecz ocenę końcową odłożyłem do momentu otrzymania opinii pstrągów.

Testowanie Partridge Hackle Mayfly

Dzień wstał chłodny, lecz przed południem mogłem poczuć jak słońce powoli ogrzewa moje plecy. Przeciągnąłem linkę przez przelotki i sprawdziłem węzły przyponu, po czym skierowałem się w kierunku Rzeki Derwent. Ten szczególny odcinek płynie przez wiejski obszar Derbyshire i zdarzają się tam wyjątkowo duże pstrągi. Usiadłem na chwilę na zwalonym pniu i przeglądałem zawartość swojego pudełka z muchami. Moje skupienie zostało nagle przerwane przez plusk ładnego pstrąga w górze rzeki. Wybrałem oryginalną wersję mojej Partridge Hackle ( P.H. ) Mayfly i podczas gdy poranna rosa wciąż jeszcze wisiała na nabrzeżnych pajęczynach,  rozpocząłem powolne brodzenie w górę rzeki, szukając oznak rójki i żerujących pstrągów.

Jak łatwo było przewidzieć, jedna czy dwie jętki majowe rozpoczęły wylot i także pstrągi były tego świadome. Schyliłem się i chwyciłem w dłonie spływającą obok jętkę Ephemera danica - nie mogłem wyjść z podziwu dla delikatnej budowy tych niewielkich owadów. Miałem nadzieję, że mój nowy wzór będzie dla pstrągów równie atrakcyjny.

Wprost przede mną znajdowało się krótkie bystrze opływające drzewa i krzaki. Dało się wypatrzyć oznaki żerowania pstrąga. Rzuciłem muchę kilka cali powyżej miejsca, w którym widziałem ostatnie wyjście.  Ledwie mucha usiadła na wodzie, a już pstrąg ją zebrał. Siedemnastocalowa ryba była dobrym rozpoczęciem rannego połowu, lecz nie był to koniec akcji. Łowiłem ryby przez cały dzień na ten sam wzór z końcowym wynikiem 12 pstrągów potokowych.

P.H. Mayfly udowodniła swoją wartość przez lata. Ze względu na swoją skuteczność  zapracowała sobie na trwałe miejsce w moim pudełku z muchami.

Paul Whillock jest stałym współpracownikiem magazynu "Fly Tyer"... Paul mieszka w Anglii.

Wykonanie P.H. Mayfly

1.Rozpocznij nicią wiodącą w pobliżu oczka haczyka, wykonaj krótki podkład... Na końcu dowiąż odcinek Micro Chenille długości 3 cali. Skręć chenille w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara siedem razy. Trzymając koniec chenille w prawej ręce (przyjmując, że jesteś praworęczny) chwyć kciukiem i palcem wskazującym lewej ręki środek materiału. Złóż na pół materiał,  wystające końce chenille powinny spotkać się przy oczku. Zabezpiecz złożony materiał trzema mocnymi zwojami nici wiodącej. Uwolnij chenille - materiał powinien się skręcić na podobieństwo liny okrętowej.

2.Cztery promienie z pióra ogonowego bażanta dowiąż na wierzchu skręconej chenille.  Obróć haczyk w imadełku, tak by chenille i promienie bażanta były skierowane w prawo. Przytrzymaj koniec chenille oraz promienie bażanta pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym - uważaj by promienie bażanta były ułożone na wierzchu chenille. Spiralnymi zwojami nici wiodącej owiń odwłok, mocując promienie bażanta na wierzchu chenille. Ponieważ trzymasz koniec chenille w prawej ręce, nić wiodącą będziesz musiał podawać nad tułowiem lewą ręką. Owiń nicią wiodącą tylko tę część chenille, która utworzy kompletny odwłok. Wykonaj trzy zwoje zabezpieczające początek odwłoka, a następnie spiralną owijką z nici wiodącej przymocuj  chenille  do haczyka. Obetnij zbędne, wystające końce materiałów. Obróć haczyk w imadełku do normalnej pozycji.

3.Zwilż koniec wąskiego 2 calowej długości paska Swiss Straw. Dowiąż ten koniec do podstawy tułowia. Obetnij zbędne wystające resztki przy grzbiecie haczyka.

4.Wytnij kształt skrzydełek. (Możesz użyć nożyczek lub któregoś z dostępnych w sprzedaży narzędzi do wycinania skrzydełek.) Przymocuj skrzydełka około ¼ cala za oczkiem.

5.Wykonaj jeżynkę. W tym przypadku autor używa pióra szyjnego koguta w kolorze grizzly i pióra z grzbietu kuropatwy. Ważne: Upewnij się że promienie pióra kuropatwy są dłuższe od promieni  piórka grizzly. Podczas gdy jeżynka grizzly pozostaje sztywna i utrzymuje muchę na powierzchni wody, miękkie promienie kuropatwy wykonują niewielkie ruchy na wodzie. Ten ruch jest kluczowym bodźcem prowokującym pstrąga do brania.

6.Wykonaj po jednym zwoju jeżynki z kuropatwy za i przed skrzydełkami. Zabezpiecz ją przy oczku haczyka i obetnij resztki. Przewiń jeżynkę grizzly przez jeżynkę z kuropatwy,  tak by uniknąć dociśnięcia w dół promieni kuropatwy. Zabezpiecz i obetnij zbędny koniec pióra grizzly.

7.Zwilż ponownie Swiss Straw. Uważnie naciągnij go na grzbiecie muchy pomiędzy skrzydełkami, by uformować korpusik tułowia (thorax). Zabezpiecz i obetnij resztkę materiału. (Patrząc z góry zobaczysz Swiss Straw naciągniętą między rozchylonymi skrzydełkami.)

8.Zakończ finiszerem i obetnij nić wiodącą. Nanieś kroplę kleju na zwoje tworzące główkę. P.H. Mayfly jest semirealistyczną imitacją formy dun, którą złowisz nawet najostrożniejszego pstrąga.


Skrzydełka w P.H. Mayfly wykonane są z materiałów Hareline Dubbin's No-Fray Winging Material i Web Wing. Materiały te są trwałe i łatwe w użyciu.

Brown P.H. Mayfly

  • Haczyk: Kamasan B100, wielkość 12. (Możesz go zastąpić innej marki nieplaterowanym  lekkim haczykiem do wykonywania kiełży lub emergerów.)
  • Nić wiodąca: UTC 70, brązowoszara (grey borwn)
  • Odwłok: Beżowa (tan) Micro Chenille.
  • Ogonek: Promienie z centralnego ogonowego pióra koguta bażanta.
  • Skrzydełka: Cętkowane, beżowe Web Wing lub No-Fry Winging Material
  • Nóżki: Szara jeżynka z pióra kuropatwy i szyjne pióro koguta w kolorze furnace .

Olive P.H. Mayfly

  • Haczyk: Kamasan B100, wielkość 12. (Możesz go zastąpić innej marki nieplaterowanym, lekkim haczykiem do wykonywania kiełży lub emergerów.)
  • Nić wiodąca: UTC 70, brązowoszara.
  • Odwłok: Oliwkowa Micro Chenille.
  • Ogonek: Promienie z pióra ogonowego koguta bażanta barwione na kolor oliwkowy.
  • Tułów: Oliwkowa Swiss straw lub rafia
  • Skrzydełka: Cętkowane Web Wing lub No-Fry Winging Material w kolorze light dun
  • Nóżki: Szara jeżynka z pióra kuropatwy i jasnooliwkowe pióro szyjne koguta.

Original P.H. Mayfly

  • Haczyk: Kamasan B100, wielkość 12. (Ten kiełżowego kształtu haczyk jest platerowany na złoto. Możesz go zastąpić innej marki nie platerowanym, lekkim haczykiem do wykonywania kiełży lub emergerów.)
  • Nić wiodąca: UTC 70, brązowoszara.
  • Odwłok: Beżowa (tan) Micro Chenille.
  • Ogonek: Promienie z centralnego pióra ogonowego koguta bażanta
  • Tułów: Beżowa (tan) Swiss straw lub rafia
  • Skrzydełka: Cętkowane Web Wing lub No-Fry Winging Material w kolorze light dun
  • Nóżki: Brązowa kuropatwa i  pióro szyjne koguta w kolorze grizzly dun.

[Web Wingingl i No-Fry Winging Material powinny być dostępne u dealerów MGA]

Paul po obejrzeniu tego artykułu podesłał nam trzy obrazki w celu dodania urody tekstowi. Publikujemy je poniżej...

 


Partnerzy i wspierający GM
Gamakatsu