Nitką i piórkiem - haki muchowe

Nitką i piórkiem – haki muchowe

 Tekst: Agnieszka Kubale, Zdjęcia: Arek Kubale

 Artykuł ukazał się w Wędkarskim Świecie (10/2019)

 

Haczyk to podstawa wędkarstwa. Nie inaczej jest w metodzie muchowej – bez odpowiedniego haka, nie ma mowy o ładnej i efektywnej muszce. Dobór odpowiedniego typu haczyka nie jest wcale trudny. 

Podstawy 

Haczyki muchowe praktycznie zawsze są zakończone oczkiem, wyjątek stanowią niektóre haki do much łososiowych (typu full-dress), do których przyczepia się pętelkę. Drugą charakterystyczną cechą jest to, że wiele haków muchowych jest bezzadziorowych. Dzieje się tak, ponieważ co raz więcej łowisk ma taki wymóg w swoich regulaminach. Nie bez znaczenia jest też rosnąca świadomość w kwestii „złów i wypuść”.

 

Najważniejsze typy

 

Na początku naszej przygody z fly-tyingiem (czyli kręceniem sztucznych much) nie warto inwestować w specjalistyczne rodzaje haków. Do stworzenia podstawowych much, wystarczą nam trzy rodzaje haków: do suchej muchy, streamerowy oraz nimfowy. Poniżej przedstawiam krótki opis każdego z nich.

 

Typ suchy (dry fly hook) – najczęściej wykonywany z cienkiego lub standardowego lekkiego drutu. Może też być używany w większości mokrych wzorów, jeśli nie posiadamy typowego haka do mokrej muchy. Przydatna rozmiarówka: #10–#16

 

Typ streamerowy (streamer hook, extra long shank) – jego najbardziej charakterystyczną cechą jest przedłużony trzonek (zwykle oznacza się na opakowaniu jako XL, np. 3XL, 6XL itd.). Wykonywany z mocniejszego drutu. Jest odpowiedni do much typu streamer, czyli much imitujących drobne rybki, np. baitfish. Ta grupa haków osiąga największe rozmiary, zwykle do 6/0. Przydatna rozmiarówka: #4–#8

 

Typ nimfowy (nymph hook) – czasem nazywany jest też hakiem kiełżowym. Łatwo ten typ rozpoznać po zaokrąglonym kształcie i masywniejszym drucie. Tradycyjnie nimfy wykonywane były na hakach o trzonku prostym i lekko wydłużonym (np. 1XL), ale z czasem zaczęto robić wiele wzorów na hakach zaokrąglonych, stąd dziś, gdy mówimy o haku nimfowym, najczęściej mamy na myśli właśnie ten zaokrąglony, kiełżowy typ. Na takim haczyku wykonamy wiele wzorów – czeską nimfę, popularną brązkę, jeziorowego buzzera i jeszcze kilka innych. Przydatna rozmiarówka: #12–#16.

 

Do zadań specjalnych

 

Z biegiem czasu może okazać się, że podstawowe typy haczyków nie zaspokajają naszych flytierskich ambicji i potrzeb. Warto wtedy sięgnąć po inne, bardziej wyspecjalizowane rodzaje haczyków. Tu oferta jest bardzo szeroka, poprzestanę więc jedynie na wymienieniu kilku innych typów: mokre (wet fly), emergerowe (emerger), jigowy (jig nymph), łososiowe (salmon fly), morskie (saltwater fly). W następnym numerze – nici i włóczki.

 

Miłego kręcenia! 

 


Komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania
Partnerzy i wspierający GM
Gamakatsu