Nitką i piórem, Druty

Nitką i piórkiem – druty i lamety

 

Tekst: Agnieszka Kubale, Zdjęcia: Arek Kubale

 

W kolejnej odsłonie przeglądu materiałów muchowych przyjrzymy się drutom oraz lametom, bez których trudno wyobrazić sobie większość tradycyjnych i współczesnych much.

 

Od lewej: lameta płaska mylarowa srebrna, drut miedziany i srebrny, lameta owalna złota, lameta płaska mylarowa peacock.

 

Tym razem nie będę zachęcała do wybrania się na zakupy do pobliskiego sklepu z artykułami metalowymi ani kupowania lamet choinkowych. Owszem, w tym drugim przypadku może się zdarzyć, że w okresie przedświątecznym coś ciekawego uda się wydłubać ze sklepowej półki, jednak jest tu pewna pułapka. Otóż nabyte przygodnie druty mogą zardzewieć i zaśniedzieć, lamety z kolei stracić swój połysk lub kolor. Aby być pewnym jakości, warto przyjrzeć się ofercie sklepów dla muszkarzy.

        Można przyjąć, że drut i lameta pełnią kilka funkcji: wzmocnienie muchy, nadanie segmentacji tułowia, efekt wabiący przez odbijanie światła, dociążenie muchy oraz budowa połyskliwego tułowia lub pochewki nimfy (np. muchy Copper John, Teal Blue & Silver, Flashback PTN).

        Zastosowanie drutu i lamety jest bardzo podobne i często można używać ich zamiennie. Lameta przez swoją szerokość jest bardziej widoczna i lepiej sprawdzi się w budowie błyszczącego tułowia. Drut z kolei potrafi dodać muszce nieco wagi, co w przypadku mokrej muchy jest zaletą, a suchej cechą niepożądaną. Poniżej przedstawiam krótki podział drutów i lamet.

 

Nimfa Flashback PTN – tułów przewinięty bordowym drucikiem, na górze perłowa lameta mylarowa.

 

Drut (wire lub french wire) – występuje zwykle w trzech do czterech rozmiarów. Podstawowe kolory to złoty i srebrny, choć tradycyjnie stosowano także kolor/materiał miedziany, np. w tradycyjnej nimfie Pheasant Tail autorstwa F. Sawyera. Tam miedziany drucik zastępował nawet nić (!). Rozmiary często są określane jak w przemyśle odzieżowym, czyli S, M, L itd. W praktyce są to średnice od 0,1 do 0,3 mm. Głównym zastosowaniem drutu jest wzmocnienie tułowia (jako owijka), choć czasem wykonuje się z niego efektowny tułów muchy (nimfa Brassie czy wspomniany już wyżej Copper John). Pamiętajmy, że drutu nie należy ciąć końcówkami nożyczek, gdyż bardzo szybko ulegną stępieniu.

 

Lameta (tinsel) – najczęściej spotyka się lamety płaskie (flat tinsel) i owalne (oval tinsel). Lamety płaskie są zwykle z mylaru lub metalu. Ich zastosowanie to głównie szerokie owijki muchy, połyskliwe pochewki nimf lub tułowie (które można dodatkowo wzmocnić drucikiem, ponieważ mylar jest śliski i ma tendencję do zsuwania się z ciałka muchy). Lamety owalne z kolei są mocniejsze i lepiej się układają od mylarowych, można je zatem stosować podobnie do drutu – jako owijkę. Ich owalny kształt daje także przewagę nad drutem – mając większą powierzchnię, nie giną tak łatwo we włochatych tułowiach much i są lepiej widoczne. Każda z lamet może mieć także wytłoczony wzór (embossed tinsel). Nie ma to znaczenia praktycznego, ale efektownie zdobi muszkę. Rozmiar lamet, podobnie jak w przypadku drutów, jest podany jako S, M, L lub wg rozmiarówki haków (10, 12, 14 itd.). Kolorystyka od standardowej (srebrny, złoty) po migotliwe, holograficzne desenie.

 

 Artykuł ukazał się w Wędkarskim Świecie (01/2020)

 Flytying w praktyce / Nitką i piórkiem - haki muchowe

 Flytying w praktyce / Nitką i piórkiem - Nici

 Flytying w praktyce / Nitką i piórem-przędze


Partnerzy i wspierający GM
Gamakatsu